50. obletnica minija!

Odgovori
Uporabniški avatar
gregor.tm
Administrator Moderator
Model: traveller
Motor: 850, 1275 + turbo
Kraj: Maribor

50. obletnica minija!

Odgovor Napisal/-a gregor.tm » 04 Feb 2014, 14:43

to leto mineva točno 5 let od enega najlepšega mini dogodka v Sloveniji.
večina vas bo prepoznala dogodek, ki se je odvijal pod okriljem Codelli sejma starodobnih vozil. naj me Miha popravi, če sem v imenu naredil naredil napako :angelic-green:
Slika

začelo se je zelo nedeolžno. Miha Vrhunec me je nekega dne poklical in povprašal ali obstaja interes, da ob 50. obletnici zberemo slovenske minije s katerimi bi predstavili slovensko mini sceno. kmalu se je pokazal tudi pokrovitelj dogodka kar se tiče najema dvorane- podjetje Malgaj, ki je bil takratni glavni uvoznik novega Minija.
ker so mi miniji bili vedno v veselje sem iz besed takoj skočil k dejanju. v nekaj dneh smo imeli dovolj prijavljnih minijev za razstavo in tako smo dobili celoten jurčkov pavilijon samo za minije!!!

žal sem takrat čisto pozabil fotografirati. sreča, da je nekaj utrinkov zabeležila žena. če ima še kdo kakšne fotke vozil, ki tu niso predstavljena, bom zelo vesel, če jo posredujete.

odločili smo se, da pri vhodu postavimo od najstarejšega naprej. to je bil Urošev Austin MK1 850, Giovanijev 970S, Petrov izreden primerek Cooper S 1071, moja malenkost MK1 traveller, zraven Innocenti MK1 od Juretove lepše polovice, MK2 Cooper 998 od Toneta itd.....
Slika

po MK2 cooperju je sledil originalni Vrhunčev IMV mini, zadnja serija minija MPI od Tjaše in Petrov BINI, ki je prazvaprav prvi uradno prodan Cooper S v sloveniji z čudovito EJB tablico in 37tko na vratih! žal ni razvidno iz fotke.
Slika

na razstavi sta bila tudi dva nova minija narejena prav za 50 obletnico minija. nato je sledil Alešov cabriolet, takrat še v british racing green barvi, nato Jurčkov modri mini obut v spectrum-ke, itd.....
Slika

prava paša za oči je bil R1 motor. večina je takrat imela prvič videti kaj takega v živo.
Slika

v ozadju se vidi Boštjanova Hayabusa, ...... rdeči baron,....
Slika

ker je moj mini bil verjetno najbolj matiran (nazadnje barvan leta 1981) in vidno utrujen od trotedenskega potepa po Angliji so fantje, ki so imeli fantastično poslovno zamisel potujoče suhe avtopralice sponzorsko očistili in izpolirali Trevija in belega IMV-jčana.
Slika

končno je zablestel v svojem polnem sjaju :angelic-green: :angelic-green fantje so odlično opravili demonstracijo. mojega navdušenja kar ni bilo konec.
Slika

le komu sedaj krasi Inno tablo iz ozadja?
Slika

atmosfera je bila sproščena in dva in pol dneva razstave sta mignila kot za šalo!
Slika

razstavna zvezda pa je bil Mk1 970 Cooper S:
Slika

na tem miniju je toliko krasnih detaljev, da se bom moral prav omejevati pri lepljenju slik:
Slika

o samem motorju bi se dalo ogromno pisati. v strnjeni besedi pa lahko povemo, da je angležem v 60tih manjkala zmaga v kategoriji do 1000 kubikov. nastal je 970! tega so morali narediti vsaj 1000 kom da bi dobili homologacijo, vendar so tu naredili prevaro in jih naredili le nekaj več kot 900 kosov. mini je šel slabo v prodajo, kajti ni bilo razloga za nakup pri končnih kupcih, saj je že pred njim obstajal zmagolsavni 1071 model. no, angleži so ga povrtali na +40, dobili točno 999cc in seveda zmagali do takrat nepremagljivega abartha.
Slika

970 model je danes zelo redek in iskan. ceno pri zbirateljih dosega od 40.000 funtov. prodani pa so bili tudi že za 80.000 in več.
po moji statistiki jih originlanih obstaja le nekaj več kot 15 po celotnem svetu.
motor pa se je zavrtel tudi čez 10.000 obratov. seveda tu sodi legendarna odmična 964, ki se je rada vrtela šele od 4.000 obratov. zapela pa je nad 6.000!!!! temu primeren je tudi obratomer, ki je bil takrat še mehanski!
Slika

detalji tega špartanskega modela in za tiste, ki vedo kaj gledati so čudoviti!
Slika

worksov števec z prozornim kazalcem! meglenost pri ključu pa je alu podaljšek, da si lahko minija vžgal kljub temu da si bil pripet. odličen dodatek!!!!
Slika

restalov sedež se odlično poda!!! nalepke na žepku vrat pa so že zbirateljske! goodwood je že ena taka!
Slika

tudi kletka je originalna iz 60tih let!
Slika

brez "period" čelade ne gre!
Slika

rospetal platišča so bila takrat le egzotika!!! no, zadnjih nekaj let so jih začeli po skoraj 40. letih ponovno izdelovati!
Slika

vztopnica iz leta 89! če se ne motim je bil to leto IMM na silverstonu. torej točno 10 let pred mojim prvim obiskom silverstona!
Slika

žal vseh nismo mogli stlačiti v razstavni prostor, so pa zato krasili zunanjost in sporočali o mini dogodku:
Slika

tu je bil tudi redko viden mini MK1 Innocenti, zelo pohvalno obnovljen! ..... prvič sem ga videl na mini srečanju po krasu leta 2003.
Slika

upam, da prepoznate še kakšnega minija iz parkirišča:
Slika

tu je bil tudi Tomažev veliki brat minija..... in to prava redkost Morris 1100! torej ne nam dobro znan Austin 1300 ali predhodnik 1100, ampak pravi morris!!!! čudovit primerek!
Slika

v ozadju na parkirišču se je nekoliko sramežljivo skrival minijev predhodnik Morris Minor, katerega je prav tako oče Sir Alec Issigonis.
Slika

še en anglež, pa v času proizvodnje ni imel prav nič skupnega z minijem..... saj Triumph takrat še ni spadal bom BMC. popravite me, če se motim.
kljub temu da je bil parkiran daleč od minijev se v njem čuti angleški duh in tradicija....
Slika

v sosednjem razstavnem prostoru je bil še en krasen originalen MK3 mini iz IMV ja! Lastnika sta Darko in Nika!
Slika

na tej točki je zmanjkalo filma v fotoaparatu ;) .... kajti Malgaj je nudil testno vožnjo novega minija. seveda me je zanimal worksov model, ki mi je zelo sedel. čutiti je bilo kruto moč, vseeno obvladljiv in še vedno vozen. imel bi ga.... če ne bi bil tako žejen model. zadovoljili smo se s sponzorskimi torticami v sosednji slaščičarni! hvala!
Slika

nadvse prijetno presenečenje! pravzaprav slatko presenečenje!
Slika

z pet letno zamudo bi se zahvalil vsem, ki ste takrat razstavili oz. posodili minija za dogodek, ki ga bomo še dolgo nosili v spominu. zahvala tudi avtohiši Malgaj in organizatorju Codelli srečanja.
upam, da se bomo uspeli ponovno zbrati to leto, ko slavimo 55 obletnico minija?
Mini loves me

Uporabniški avatar
aboxdc
Moderator
Model: Classic MK3
Motor: A Series 998 cc Tran
Kraj: Ljutomer

Re: 50. obletnica minija!

Odgovor Napisal/-a aboxdc » 05 Feb 2014, 01:02

A 5 let je to? če se ne motim sem ti pripeljal frišno pobarvan prtljažnik, nakar ste drugi dan krenli proti angliji. Se spomnim ko smo še še znotraj čistli karavanca:)
I Love it when is it MINI, the Only Love that never leaves you alone...

Uporabniški avatar
gregor.tm
Administrator Moderator

Odgovor Napisal/-a gregor.tm » 05 Feb 2014, 01:06

bo kar držalo, da je že pet let od takrat.
to pomeni, da sem potreboval celih pet let, da napišem reportažo o tem dogodku. to tudi pomeni, da jim imam še veliko nenapisanih na zalogi.
in tudi drži da je pet let od kar si mi pobarval strešni prtljažnik, naredila škatle za zvočnike, očistili notranjost minija, naslednji dan pa že na pot dolgo cca. 6.500km
Mini loves me

Uporabniški avatar
aboxdc
Moderator

Odgovor Napisal/-a aboxdc » 05 Feb 2014, 20:16

Na zvočnike sem čist pozabil. Upam da je igralo namesto hreščalo:)
Takrat si mi tudi omenil kako je praktičen mini karavan ko nastopi družina.
Pa celo mislim, da je to blo nekje na datum 23.7. Ure se žal ne spomnim:D

Uporabniški avatar
gregor.tm
Administrator Moderator

Odgovor Napisal/-a gregor.tm » 07 Feb 2014, 10:45

zvočniki so še vedno v istih škatlah. lahko rečem, da je zvok nad pričakovanju vrhunski še dan danes.
kar se tiče datuma odhoda imaš prav. če se ne motim smo 24.7.99 na minija namontirali prtljažnik, namontirali zvočnike, ga očistili in 25.7.99 je že bil na poti v GB.
Mini loves me

inno
spremljevalec
Model: innocenti 1001
Motor: 998
Letnik: 1975
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a inno » 10 Feb 2014, 00:06

Lepo je pregledovati arhivske posnetke. Sem odprl en star računalnik ,ki je sicer že za odpis in potegnil dol še te slike iz 50 letnice. To je Urošev mini cooper s mk2. Razstavljen je bil v eni od hal , če se ne motim na vrtečem podnožju. Takrat sem na 50 letnico sem prišel z bmw 2002 tii letnik 68, sem se pa ravno dogovarjal za rjavega innocentija. Ko sem se peljal domov sem samo razmišljal kako se čimhitreje znebit nemca.

Gregor, mislim da si navedel napačen datum oz. letnico 1999? a ni bilo 2009?
Lp

Slika

Slika

Slika

Slika
Nazadnje spremenil inno, dne 10 Feb 2014, 01:12, skupaj popravljeno 5 krat.

Uporabniški avatar
aboxdc
Moderator

Odgovor Napisal/-a aboxdc » 10 Feb 2014, 00:21

Še sreča, da ni šel ta računalnik prehitro na odpis:) Inno, se strinjam 2009 je bilo, Gregor je malo pomešal:D

Uporabniški avatar
gregor.tm
Administrator Moderator

Odgovor Napisal/-a gregor.tm » 10 Feb 2014, 10:46

hvala za fotke rdečega MK2! ravno te so mi manjkale, kajti gledal sem ga z očmi in pozabil na fotoaparat!
ta je bil v osrednji dvorani na najbolj častnem mestu, vrtečem podestu! mislim, da je vsem ostal v spominu.

kar se tiče letnice.... ja, drži. sem se zmotil. bilo je 2009. 1999 pa je bilo angleško srečanje v silverstonu, kjer sem bil z mojim rumenim minijem.
Mini loves me

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost