hlajenje

Odgovori
Frenk
spremljevalec
Letnik: 1971

hlajenje

Odgovor Napisal/-a Frenk » 25 Avg 2009, 00:04

Zadnje čase mi instrument kar prehitro pokaže temperaturo hladilne tekočine proti redečem polju. Že po cca 5 km. Tekočina je obarvana rjave barve...Pri hladnem avtu so tudi rebra hladilnika rjavkaste barve, tekočina pa je transparentna. Ja, dolival sem tudi navadno vodo. Domnevam da gre lahko za kombinacijo korozije in vodnega kamna in da je hladilni krog deloma zapackan. Kakšno drugo mnenje?

Seveda je možno tudi da je kaj narobe s tipalom za temp ali pa z instrumentom. Ampak zakaj potem rjava tekočina...
Kaj pa pokrovček hladilnika ali termostat? Tudi možno ampak barva tekočine me še vedno bega.

Kako najenostavneje ugotoviti bolezen? Očiostiti hladilni sistem? Kako bi to najenostavneje naredil? Obstajajo različni predlogi od kisa do sode in kemije? Ima kdo kakšne izkušnje?

Gregor tm: Na enem forumu sem videl, da si tudi ti imel podobno zadevo za rešit. Kako si zrihtal?

hvala in lep pozdrav,

F

Miha
spremljevalec
Model: 1000
Motor: 998
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: hlajenje

Odgovor Napisal/-a Miha » 25 Avg 2009, 08:35

V starih čsih smo ta problem začeli reševati s čiščnjem haldilnega tokokroga. Najprej iztočiš vso hladilno tekočino, potem vsuješ v hladilnik eno škatlo sobe bikarbone in se takoj voziš cca 30 km ali več. Potem pustiš sodov vodi in se voziš v naslednjih dneh po potrebi. Naj soda deluje. Potem izpustiš vodo s sodo in temeljito prečistiš hladilnik s tekočo vodo. Ves čas opazuj merilnik temperature, če se ne bo izboljšalo stanje, so vzroki drugje. V vsakem priemru pa čiščenje hladilnika ne škodi.

Danes se dobijo namenska sredstva za čiščenje hladilnih sistemov.

Uporabniški avatar
gregor.tm
Administrator Moderator
Model: traveller
Motor: 850, 1275 + turbo
Kraj: Maribor

Re: hlajenje

Odgovor Napisal/-a gregor.tm » 25 Avg 2009, 10:07

v mojem primeru je mini stal cca. 20 let in kanali so bili tako "zapacani", da je moral motor iti ven. niti najmočnejša kemikalalija pri uvozniku ni pomagala pri čiščenju.
poskusi najprej nasvet, kot ga je navedel Miha.
preveri tudi T vode oz. hladilne tekočine v hladilniku s primernim termometrom.
poskusi z testno zamenjavo tipala za T.
preveri delovanje termostata
preveri nastavitve vse motorja in CO

če vse navedeno ne bo pomagalo, sporoči da naprej iščemo vzroke.
Mini loves me

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost